Bez lepku Vepřové Kuřecí Hovězí Tip na gril EAN Balení Min. trvanlivost Náročnost Doba přípravy Vhodné na Ocenění Český výrobek Ocenění Český výrobek Ocenění Inovace Ocenění KLASA Ocenění Cechovní norma Ocenění Regionální potravina Ocenění Moravská brána
Objednávky ČR: 800 183 465581 698 129 / SR: 0800 042 026 Po-Pá 6.00-15.00 hod.
Produkty zobrazíte

Projekt na obnovu Libušína

Společnost VÁHALA a spol. s r.o. pomohla Libušínu téměř 400.000 korunami

 

Hustopeče nad Bečvou, 31. ledna 2017

 

Veřejná sbírka na opravu chaty Libušín na Pustevnách bude 3. března 2017 ukončena. Naše společnost VÁHALA a spol. věnovala na opravu požárem zničené kulturní památky k 31. prosinci uplynulého roku celkem 389 099,83 Kč. Hlavní dík za tento dar patří zákazníkům, kteří více než dva roky kupovali šunku Libušín.

„Prakticky ve stejný den, kdy jsme se dozvěděli o zkáze Libušína, jsme začali přemýšlet o tom, jak této nenahraditelné kulturní památce pomoci. Proto jsme vymysleli projekt s názvem Společně pomáháme Libušínu,“ uvedl Ladislav Denk, jednatel a spolumajitel VÁHALA a spol.

Jak tento projekt funguje? „Jednu z našich šunek jsme pojmenovali Libušín. Z každého prodaného kilogramu této naší šunky jsme odeslali na sbírkové konto 1,50 Kč,“ vysvětlila princip projektu Společně pomáháme Libušínu Barbora Denková, vedoucí marketingu. Znamená to, že od začátku sbírky 1. října 2014 společnost VÁHALA a spol. prodala téměř 260 tun šunky Libušín.

„Chtěli bychom všem, kdo si šunku Libušín zakoupili, moc poděkovat. Přispěli tím na obnovu kulturní památky, která nemá v českém, ale ani evropském kontextu obdoby,“ říká Barbora Denková.

Chata Libušín byla na Pustevnách na Rožnovsku postavena v letech 1897–1899 podle návrhu architekta Dušana Samuela Jurkoviče. Jídelna Libušín patří do souboru nejznámějších secesních lidových staveb, jež se staly symbolem Pusteven. Jídelna byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše, interiér vyzdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům interiéru patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolu bylo umístěno na sto vyřezávaných židlí. Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl.

Historie

Horské sídlo Pustevny je významným beskydským turistickým střediskem na východní Moravě. Leží v nadmořské výšce 1 018 metrů v sedle radhošťského masivu. Pustevny dostaly jméno podle poustevníků, kteří tu pobývali v době vrcholné barokní zbožnosti poloviny 18. století a konali bohoslužby v nedaleké první radhošťské dřevěné kapli, kterou zničila vichřice okolo roku 1800.

Pohled na Pustevny - zprava Maměnka, Libušín (Zdroj:Vzduchoplavec Kráčmera, online) V letech 1897-1899 byly postaveny podle projektů slovenského architekta Dušana Jurkoviče dva nejznámější pustevenské objekty, nejprve útulna Maměnka a vzápětí jídelna Libušín. Obě budovy byly společně slavnostně zpřístupněny 6. srpna 1899 mší svatou slouženou v nové radhošťské kapli.

V roce 1947 se zjistilo, že nosné konstrukce Libušína vyžadují rozsáhlejší opravu a Pohorská jednota uvažovala o demolici. Jen díky zásahu samotného architekta Dušana Jurkoviče, který tehdy ve věku 79 let podnikl cestu na Valašsko, se postavil za zachování staveb, ač připomněl, že by již stavěl jinak. Na počátku 60. let 20. století byly objekty opravovány, bohužel opravy nezajistily jejich chátrání, a tak v osmdesátých letech byl provoz Libušína zastaven. Obrat k lepšímu nastal poté, co památku na Pustevnách dostalo do správy Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a začalo v roce 1997 s rekonstrukcí objektu.

Pracovníci muzea strávili mnoho hodin v archívu v Bratislavě, kde je uloženo nejvíce Jurkovičových prací. Podle nich pak bylo restaurováno zařízení i výzdoba interiéru Libušína, který je vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí, jež podle návrhů známého českého malíře Mikoláše Alše realizoval akademický malíř Karel Štapfer. Jídelna této stavby byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše.

Národní kulturní památka patří do souboru nejznámějších secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven v Moravskoslezských Beskydech.

V noci z 2. na 3. března 2014, těsně po půlnoci, vypukl na Pustevnách rozsáhlý požár, který zachvátil právě tuto historickou památku Libušín.

Pamětní minci na obnovu národní památky Libušín vydala Pražská mincovna.